Pompa głębinowa czy samozasysająca? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Kiedyś dość powszechne było to, że przy domach nie tylko na wsi, ale i w mieście znajdowały się studnie. Kiedyś czerpano z nich w sposób tradycyjny i by można było uzyskać wodę trzeba było się nieźle namachać, a do tego nie zawsze miało się pewność, że woda nie wyleje się częściowo z wiadra w czasie podnoszenia go do góry. Obecnie takie rozwiązanie można zobaczyć już bardzo rzadko, bowiem jeśli domostwo korzysta z własnego źródła wody to korzysta z jednej z pomp. Zasadniczo do wyboru mamy samozasysające i głębinowe – które z nich będą najlepsze? Dziś odpowiemy na to jakże nurtujące pytanie.

Czym charakteryzuje się pompa samozasysająca, czym różni się od niej pompa głębinowa?

Warto wiedzieć, że pompa samozasysająca było to rozwiązanie niegdyś powszechnie stosowane w domach jednorodzinnych. Pompa zblokowana jest razem ze zbiornikiem hydroforowym, a ze studnią połączona jest rurą ssawną. W przeciwieństwie do pompy samozasysającej, pompa głębinowa umieszczona jest wewnątrz studni, a dokładnie w pobliżu jej dna. Połączona jest rurą ze zbiornikiem hydroforowym umieszczonym w budynku. Do działania całego systemu potrzebny jest jeszcze kabel zasilający. Zatem różnica jest tutaj znaczna, a jak jest z wydajnością?

Wysokość ssania i wysokość tłoczenia – ważne parametry dla pomp

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że pompa samozasysająca ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o wysokość ssania. Maksymalna wysokość może wynosić 10 m, jednak ze względu na niedoskonałe uszczelnienia w rezultacie jest to 7-8 metrów. Zatem nie zassiemy wody z większej głębokości, nawet jeżeli pompa będzie miała większą moc. Jest to po prostu zgodne z prawami fizyki, bowiem podciśnienie na kroćcu zasysającym wodę może co najwyżej równoważyć ciśnienie atmosferyczne. W przypadku pompy głębinowej nie ma tego problemu, bowiem zanurzona jest ona pod lustrem wody. Wybierając tę pompę trzeba wziąć pod uwagę wysokość tłoczenia. Może ona wynosić nawet kilkadziesiąt metrów i jest wyrażona w różnicy wysokości pomiędzy pompą a zbiornikiem hydroforowym. Warto wiedzieć, że większa moc tłoczna możliwa jest do uzyskania poprzez zastosowanie kilku wirników i odpowiednio większej mocy. Suma wysokości ssania i tłoczenia daje wysokość podnoszenia pompy. W przypadku niezawodnej pompy głębinowej ssanie jest zerowe, zatem możliwości tłoczenia są niemal nieograniczone.

Jak dobrać pompę i zbiornik do wydajności studni?

Jak wiadomo ilość litrów, jakie można wydobyć ze studni na minutę jest różna. Warto zatem wiedzieć, jak dobrać pompę i zbiornik do jej wydajności. Jeśli wydajność jest stosunkowo nieduża i wynosi np. 20 l/m, to należy dobrać pompę o niewielkim przepływie, wynoszącym maksymalnie 18 l/minutę, a także duży np. 100 litrowy zbiornik hydroforowy. Dlaczego nie można wybrać pompy o większej wydajności w połączeniu z małym zbiornikiem? Jest to nieefektywne rozwiązanie, bowiem pompa będzie się włączała i wyłączała zbyt często, co może doprowadzić w konsekwencji do awarii. Zbyt duża wydajność pompy może doprowadzić do tzw. suchobiegu, czyli pracą pompy bez wody, co szybko skutkować będzie awarią.

W jakich aspektach pompa głębinowa ma przewagę nad samozasysającą?

Poza tym, że pompa głębinowa jest znacznie bardziej wydajna od samozasysającej oraz może być stosowana w przypadku studni o tej samej nazwie, przy odpowiednich parametrach, niezależnie od głębokości, to ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę, którą jest cicha praca. Dlatego, że jest zanurzona pod lustrem wody nie słychać jak ją pompuje, w przeciwieństwie do samozasysającej. Z tego powodu między innymi wielu inwestorów także rezygnuje z pompy samozasysającej na rzecz głębinowej.

Wiele osób wciąż korzysta ze studni, by czerpać wodę na użytek gospodarstwa domowego i działających w nim urządzeń, jednak może to robić w sposób nowoczesny, dzięki urządzeniu jakim jest pompa głębinowa. Tak naprawdę trudno doszukać się jakichkolwiek wad w tym rozwiązaniu. Nawet obniżenie się lustra wody nie spowoduje, że taka pompa przestanie działać, bowiem zamontowana jest blisko dna zbiornika. Tego samego nie można powiedzieć o samozasysającej, gdyż taka sytuacja może spowodować, że pompa będzie zupełnie nieefektywna. Zatem wybór pomiędzy nimi jest raczej oczywisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *