Jak zaplanować budowę dachu od podstaw?

Dach jest nieodłącznym elementem każdego domu. Pełni on funkcję ochronną oraz estetyczną. Od wyboru dachu często zależy, jaki charakter będzie mieć cały budynek. Wybór poszczególnych elementów, takich jak rodzaj pokrycia i rynny, również będą wpływać na efekt po zakończeniu prac. Budowa dachu to proces, który wymaga dużo doświadczenia i profesjonalizmu, dlatego ważne jest, aby współpracować tylko z profesjonalnymi firmami. Dobrze przygotowany projekt oraz plan działania, będą pomocne podczas procesu budowy oraz pomogą w uniknięciu nieprzewidzianych kosztów związanych, np. ze złym doborem materiałów.

Plan budowy dachu oraz wybór rynny dachowej

Dach budynku powstaje podczas projektowania całego domu. Na tym etapie podejmowane są decyzje co do kształtu dachu oraz materiałów, które będą użyte. Podczas tworzenia projektu, powstają szczegółowe dane co do rozmieszczenia okien dachowych, umiejscowienia krokwi oraz nachylenia dachu. Budowę dachu można podzielić na kilka etapów:

  • projektowanie
  • wzniesienie więźby dachowej
  • deskowanie
  • łacenie
  • montaż rynien i okien dachowych

Wymienione etapy są tylko głównymi elementami, które określają zbiór czynności wykonywanych przy budowie dachu. Trzeba pamiętać, że podczas wznoszenia więźby dachowej konieczny jest na początku montaż murłaty, a następnie krokwi. Montaż krokwi zależeć będzie od rodzaju dachu, jaki jest w projekcie. W kolejnym etapie powstaje deskowanie dachu lub jego foliowanie. Po zafoliowaniu dachu, konieczne jest jego łacenie, czyli przybijanie długich deseczek. Po zakończeniu budowy dachu można przejść do montażu okien dachowych oraz rynien. Rynny dachowe powinny być dobierane względem wielkości dachu, aby mogły przyjąć odpowiednią ilość wody deszczowej i tym samym uchronić ściany budynku przed zalaniem. Jak widać, budowa dachu jest procesem bardzo złożonym, w którym aby przejść do kolejnego etapu, konieczne jest zakończenie z sukcesem poprzedniego.

Czy można zrezygnować z montażu rynny dachowe?

Rynny dachowe służą do zbierania wody deszczowej z dachu budynku oraz odprowadzaniu jej do zbiornika kanalizacyjnego lub do zbiornika na wodę deszczową. Taką wodę, coraz częściej wykorzystuje się, np. do podlewania ogrodów. Rezygnacja z montażu rynien wiąże się przede wszystkim z ryzykiem zalania ścian elewacyjnych, co może prowadzić do powstawania zawilgoceń i pleśni. W starym budownictwie zrezygnowano ze stosowania rynien ze względu na wysokie koszty ich nabycia oraz ograniczony budżet. W dzisiejszych czasach koszt montażu rynien jest stosunkowo niewielki, w porównaniu z całą inwestycją budowy domu. Natomiast skutki, jakie może nieść za sobą brak rynien oraz koszty, dalece przewyższają inwestycję w ich montaż.

Dobrze zaplanowana budowa dachu, przy współpracy z profesjonalistami, będzie skutkować szybkim zakończeniem prac oraz satysfakcjonującym efektem dla inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *