Instalacja wodna w domu? Doradzamy jakie rury wybrać

Jeżeli montujesz instalację wodną w swoim domu, rozważasz zapewne nad rodzajem materiału, z którego są wykonane rury. Do wyboru są dwie możliwości. Pierwsza z nich, to rury wykonane z tworzywa. Drugi typ jest z kolei wykonany z miedzi. Oba warianty mają swoje plusy i minusy. Dowiedz się jakie są korzyści i zagrożenia płynące z obu rozwiązań by lepiej podjąć decyzję.

Rury miedziane – wady i zalety

W domach jednorodzinnych rzadziej korzysta się z tego rozwiązania – a szkoda. Rury miedziane są bakteriostatyczne. To znaczy, że hamują rozwój bakterii i mikroorganizmów. Są o wiele bardziej higieniczne, a woda, która przez nie przepływa – czystsza. Do kolejnych zalet należy ich trwałość, oraz fakt, że przez wewnętrzną budowę nie zarastają kamieniem. Są w dodatku bardzo proste w montażu oraz dostępne w wielu konfiguracjach (twarde i miękkie, krótkie lub długie).

Ich największą wadą jest z kolei korozja. Dzieje się tak, ponieważ woda zwiera duże ilości dwutlenku węgla, jonów siarczanowych i amoniaku. Związki te w kontakcie ocynkowaną stalą lub aluminium powodują korozję. Jeżeli woda w naszej kanalizacji ma odczyn pH mniejszy niż 7, czyli jest stosunkowo miękka – działa bardzo negatywnie na miedziane rury. Kolejną istotną kwestią jest to, że miedź musi być dobrze izolowana, jeżeli przebiega przez nieogrzewane pomieszczenia.

Rury wykonane z tworzywa – plusy i minusy

Do jednej z ważniejszych cech rur wykonanych z tworzywa należy ich lekkość. Dzięki temu transport i montaż nie powinien sprawić problemu. Nie trzeba ich izolować ponieważ nie przewodzą ciepła. Mogą być wykonane z polichlorku winylu, polietylenu lub polipropylenu. Są też niezwykle higieniczne – w żadnym stopniu nie wpływają na wodę, oraz elastyczne – co również ułatwia ich montaż. W przeciwieństwie do rur miedzianych, w przypadku tego rozwiązania nie ma mowy o korozji.

Wadą tworzyw sztucznych jest niestety ich niska odporność, zarówno na wysokie temperatury jak i uszkodzenia mechaniczne. Żywotność tego typu instalacji, jest o wiele krótsza niż w przypadku rur miedzianych.

Jakie rury wybrać do domowej instalacji wodnej?

Jak widać różnice w tych dwóch wariantach uzupełniają się wzajemnie. Z jednej strony, rury miedziane są bakteriobójcze, ale proces korozji jest nieunikniony. Z kolei tworzywo nie wymaga dodatkowej izolacji, jednak jest znacznie mniej trwałe.

Największy wpływ przy podejmowaniu decyzji ma wówczas cena. Montaż rur nie należy do najprostszych, dlatego konieczna będzie pomoc fachowca. Polecamy skorzystanie z usługi Jotka Hydraulik Wrocław, by mieć pewność, że instalacja w naszym domu przebiegła prawidłowo. Proces ten wymaga nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale również dużych umiejętności.

Połączenia z tworzyw sztucznych jest w stanie wykonać nawet zręczny amator. Należy jednak trzymać się zaleceń producenta! Zgrzewarki można wypożyczyć w marketach budowlanych, dlatego koszt instalacji będzie znacząco niższy.

Jeżeli chodzi o różnicę w kosztach, rury miedziane oraz ich montaż są droższe, lecz niezbędne do ich połączenia złączki i kształtki są znacznie tańsze. W przypadku rur wykonanych z tworzywa, sytuacja jest odwrotna. Montaż będzie wymagał poniesienia zdecydowanie niższych kosztów, ale złączki są relatywnie drogie.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *