Czy drzwi z aluminium mogą być energooszczędne?

Aluminium to obecnie jeden z materiałów najchętniej wykorzystywanych przez architektów. Lekka, a jednocześnie trwała i odporna konstrukcja, łatwy w kształtowaniu materiał pozwalający urzeczywistnić śmiałe wizje projektantów i parametry wytrzymałościowe istotne pod względem odporności na włamanie – te zalety sprawiają, że aluminium jest coraz częściej wykorzystywane do produkcji drzwi wejściowych. Z drugiej strony, wciąż uważa się go za metal zbyt zimny, o niezbyt dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Czy drzwi aluminiowe mogą więc stworzyć udany duet z domem energooszczędnym?

Współczesna architektura to nie tylko wyjątkowy design, ale i nacisk na oszczędności – ekologiczne i ekonomiczne. Nowoczesny materiał, jakim jest aluminium, doskonale wpisuje się w ten trend.

Ciepły metal?

– Jeszcze kilka lat temu brak odpowiednich izolatorów budził obawy o parametry termiczne i bilans cieplny budynku, w którym zamontowano aluminiowe drzwi zewnętrzne, stąd ich powszechna obecność w budynkach przemysłowych czy usługowych. Wraz z rozwojem technologii i wprowadzeniem doskonalszych wkładów termicznych, ślusarka aluminiowa staje się coraz bardziej energooszczędna. Obecnie, nasi Klienci najczęściej wybierają drzwi aluminiowe wykorzystujące systemy Imperial 800, Superial 800 lub STAR – zapewnia Konrad Siemieniec, Specjalista ds. Aluminium w firmie OknoPlus.

Systemy trójkomorowe

W trójkomorowych systemach Imperial 800 i Superial 800 podwyższenie izolacyjności uzyskano poprzez zastosowanie specjalnych wkładów termicznych, wsuwanych pomiędzy przekładki oraz dookoła szyby. Takie rozwiązanie poprawia izolacyjność przekroju profilu o 0,2 – 0,5 W/ m2K, więc ostatecznie drzwi aluminiowe, wykorzystujące tę technologię, charakteryzować się będą współczynnikiem przenikania ciepła mniejszym niż 1.0 W/m2K. To doskonały wynik, który gwarantuje użytkownikom ciepło i komfort na co dzień, a w dłuższej perspektywie, mniejsze rachunki za ogrzewanie.

A może Star?

Nieco inną technologię zastosowano przy konstruowaniu drzwi AluSTAR. – Ten nowoczesny system aluminiowy oparty jest o 45-minimetrową przekładkę termiczną, wykonaną z solidnych i sprawdzonych materiałów, stanowiącą niezawodną barierę ciepłochronną. Dodatkowo, panele nakładkowe wykonane są z blachy aluminiowej: zewnętrznej 3-milimetrowej i wewnętrznej 2-milimetrowej, wypełnionej twardą pianką izolacyjną PU, G-60 kg/m³. By wzmocnić termoizolacyjność od strony zewnętrznej między nimi, stosuje się gumę dylatacyjną o grubości 4 mm. W ten sposób współczynnik przenikania ciepła osiąga wartość od 0,57 W/m²K w przypadku drzwi pełnych i 0,89 W/m²K – dla drzwi z pakietem szybowym – mówi ekspert firmy OknoPlus.

System Star, przeznaczony do projektowania drzwi wymagających bardzo dobrej izolacji termicznej, szczególnie rekomendowany jest do budynków niskoenergetycznych i poddawanych termomodernizacji, ale jego zastosowanie podnosi komfort cieplny również w standardowych obiektach.

By w pełni wykorzystać właściwości aluminiowych drzwi energooszczędnych, trzeba je prawidłowo zamontować. Ciepły montaż, wykonany przez fachowców, zabezpieczy przed nadmiernym uciekaniem ciepła poprzez przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a murem. Warto również zadbać o odpowiednie zaizolowanie progu drzwi.

Różne oblicza aluminium

Wytrzymałość i trwałość, przy zachowaniu stosunkowo niskiej masy, to podstawowe zalety drzwi aluminiowych. W przeciwieństwie do tych wykonanych z PCV czy drewna, nie ulegają wypaczeniu i przez bardzo długi czas utrzymują wszystkie swoje parametry. Aluminium to również minimalistyczny design, podkreślający nowoczesny charakter budynku. Elegancką, gładką i jednolitą powierzchnię skrzydła można z łatwością dostosować do najbardziej wymagających aranżacji. Ogromny wybór zaczyna się od koloru – od stonowanych, piaskowych odcieni poprzez szeroką gamę palety RAL aż po okleinę drewnopodobną. Zwolennicy bardziej ozdobnych rozwiązań mogą wybierać z ogromnej puli dodatków i jednolitą powierzchnię skrzydła ozdobić aplikacją ze szczotkowanej stali nierdzewnej lub folii drewnopodobnej, dekoracyjnym frezowaniem lub przeszkleniem: przezroczystym, refleksyjnym, barwionym w masie, Satinovo, bezpiecznym, weneckim lustrem, piaskowanym (którego wzór może nawiązywać do aplikacji panelu). Równie szerokie możliwości dają pochwyty – zlicowane lub nawierzchniowe, ze szczotkowanej stali szlachetnej, o różnorodnych wielkościach i kształtach.

Trwałość, bezpieczeństwo i ogromne możliwości aranżacyjne, a przy tym doskonałe parametry termoizolacyjne, gwarantujące komfort i niskie rachunki za ogrzewanie – czego chcieć więcej od idealnych drzwi aluminiowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *